Nowy silnik meczowy

21.09.2018
Nowy silnik meczowy

Witajcie, postanowiliśmy napisać silnik meczowy zupełnie od nowa wprowadzając całkowicie odmienne podejście do samego przebiegu meczu.


1. Ciągłość akcji + sektory.

  Postaraliśmy się maksymalnie wyeliminować sytuacje w których w danej minucie piłka jest na polu karnym gości a w kolejnej minucie pada gol z wolnego dla gości. Silnik stara się zachować ciągłość akcji - jeśli w 5 min widzimy Faul i czerwoną kartkę to akcja w 6 minucie rozpocznie się od rzutu wolnego a nie od losowego komentarza. Po straconej bramce pokonana drużyna zacznie od środka boisk, po interwencji Bramkarza ratującego się wybiciem poza linię boczną zobaczymy w kolejnej minucie rzut rożny.

  Stworzyliśmy kilkanaście sektorów na boisku i przechowujemy informację gdzie aktualnie jest piłka i kto ją ma. Dzięki temu możemy w przyszłości wprowadzać nowe rodzaje akcji/zagrań itd.


Jesteśmy mocno ograniczeni czasem 90 minut/akcji więc mimo wszystko mogą się zdarzyć sytuacje gdzie akcja przechodzi o 2 sektory boiska w czasie 1 minuty (długie zagrania itd).


2. Proporcjonalne porównania linii taktycznych.


  W trakcie meczu liczona jest siła 3 podstawowych linii: atak, pomoc, obrona. W ich skład wchodzą różni zawodnicy w zależności od ustawienia i taktyki klubowej.

Aby akcja przesunęła się dalej(lub została przerwana) siła danej formacji musi być odpowiednia wyższa  niż siła przeciwnej linii. Zastosowaliśmy jednak system proporcjonalny zamiast większościowego (jeśli klub A ma 10.000 pkt Ataku a klub B 9.999 pkt Obrony nie znaczy to, że klub A będzie ciągle strzelał bramki ponieważ ma tylko 50.01% sumy obu linii. W tym konkretnym przypadku mamy praktycznie sytuacje 1:1 - raz uda się pokonać obrońców raz nie. Dzięki temu ustawienia nastawione na defensywne/ofensywę będą mieć bardzo wymierny wpływ na sytuację na boisku.


Przykładowo ustawiając się 5x3x2 mamy 5 zawodników w Obronie a więc bardzo dużą moc obrony. Jeśli przeciwnik zagra 4x4x2 to jego siła ataku, nawet ze wzmocnieniem z linii pomocy będzie dużo mniejsze niż siła obrony. W tej sytuacji przeciwnik może mieć mało sytuacji strzeleckich i musi liczyć na rzuty wolne.


3. Proporcjonalne wybieranie zawodników.


  Zawodnik w momencie podania będzie wybierać gracza także na podstawie proporcji jego siły w danej formacji względem całej linii. Mając zawodników kolejno: 15 OVR, 35 OVR, 50 OVR, każdy będzie mieć szansę na otrzymanie podania analogiczną do wkładu w siłę ataku(w tym przypadku Gracz A może liczyć na otrzymanie 15% podań podczas gdy 50% podań będzie trafiało do Gracza X z 50 OVR). Dlaczego? Dlatego że Gracz 50 OVR będzie mieć większe szanse na pokonanie Bramkarza, a zawodnicy mają jeden cel - strzelić gola.


4. Bramkarz vs Strzelający


  W przypadku sytuacji strzeleckiej (pole karne, strzał z dystansu, rzut wolny/karny) wybrany strzelec będzie pojedynkować się z Bramkarzem w celu ustalenia czy padła bramka czy nie. Tutaj daliśmy bonus dla Bramkarza tak by nie każda sytuacja strzelecka kończyła się bramką. W przypadku akcji głównym czynnikiem decydującym o bramce jest Gra Ofensywna podczas gdy rzuty rożne/wolne/karne rozgrywane są w oparciu o Stałe Fragmenty.5. Wpływ umiejętności.

Postaraliśmy się by każda Umiejętność odpowiadała za coś konkretnego na boisku.


- Gra ofensywna, Gra defensywna nie wymagają większego tłumaczenia - zwiększają nasz atak/obronę


- Rozgrywanie - umiejętność skutecznego podawania. Im więcej umiejętności tym większa szansa na dokładne podanie. Podstawowa umiejętność dla Pomocników i linii środkowej.


- Stałe fragmenty - umiejętność ta przejmuje rolę ataku/obrony jeśli akcja będzie wynikać ze stałego fragmentu.  Mamy rzut karny? Skuteczność Ataku wynikać będzie przede wszystkim z tej Umiejętności (to samo tyczy Bramkarza)


- Pressing - umiejętność ta zmusza przeciwnika do popełniania błędów, matematycznie zaś jednocześnie obniża siłę przeciwnika (jeśli mamy więcej pressingu niż on) oraz zwiększa o tę różnicę poziom losowości. Mając więcej pressingu łatwiej będzie odebrać piłkę, zmusić bramkarza do złego podania itd.

  

- Skuteczność - wpływa pośrednio na wszystkie pozostałe Umiejętności niwelując przypadkowość w meczu. Na maksymalnym poziomie Skuteczności praktycznie przestaje zawodnika obowiązywać czysta losowość a liczyć się będą wyłącznie wyniki starć linia vs linia czy gracz vs gracz


- Czytanie gry - umiejętność, która nie wpływa na inne czynniki ale pozwala przewidywać zawodnikowi np przyszłe podanie, kierunek strzału czy do kogo zagra przeciwnik. W przypadku np Bramkarza - pozwoli ocenić lepiej w którą stronę strzeli Napastnik.


- Kondycja - jest to specjalna Umiejętność która pośrednio wpływa na wszystkie pozostałe Umiejętności. Więcej info tutajZ punktu widzenia technicznego zmienił się cały silnik, wyeliminowaliśmy przypadek tak jak to było możliwe. Silnik jest przystosowany do ciągłego rozbudowywania o nowe rodzaje akcji i nowych funkcjonalności.